wtorek, 12 lutego 2008

Rezerwat przyrody Ochojec





Tak naprawdę znalazł go Jurek z mojego LO nr V w Ochojcu czyli dr Jerzy Parusel. Długo liczył i chronił sam to liczydło aż wreszcie wywalczył rezerwat florystyczny. I tak została ochroniona malutka puszcza. CYTAT Z gw" Ta tajemnicza roślina rzadko występuje na nizinach. Jej środowiskiem są Karpaty i Sudety. W 1973 roku liczydło odkrył w Ochojcu Jerzy B. Parusel, obecnie dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska. Do dziś naliczył ponad 500 okazów. To najliczniejsza populacja na niżu Europy". "W Katowicach, pomiędzy dwiema liniami kolejowymi, nieopodal ruchliwej trasy samochodowej, nieomal w samym centrum wielkiego miasta zachował się wbrew wszelkim regułom niewielki obszar leśny. Jest częścią większego kompleksu Lasów Murckowskich i być może to uratowało go przed degradacją, w najlepszym przypadku do roli miejskiego parku. Ciągle, dzielnie pełni swoją rolę "zielonych płuc" miasta"
info z wikipedii http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Piotrowice_(Katowice)& http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Ochojec:
Rezerwat przyrody Ochojec - utworzony w 1982 roku w dolinie rzeki Ślepiotki.
Liczydło górskie
Ponadto występują na terenie rezerwatu inne gatunki roślin chronionych, takie jak ciemiężyca zielona, kalina koralowa, konwalia majowa, kruszyna pospolita, i ponad 200 gatunków innych roślin naczyniowych. Świat zwierzęcy reprezentują m. in. dziki, sarny, daniele oraz wiele gatunków ptaków, w tym jastrzębie, kruki i bażanty.
W 2001 roku władze Katowic postanowino wybudować na terenie rezerwatu dwupasmową drogę. Jej budowa oznaczałaby zagładę najcenniejszych w rezerwacie stanowisk liczydła górskiego. Przeciwko projektowi protestowali mieszkańcy okolicy, organizacje ekologiczne, m.in. Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot oraz Stowarzyszenie Mieszkańców "Polana". Jak na razie do realizacji tego projektu nie doszło, jest on jednak zawieszony.
****Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska CDPGS.
Celem Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska jest działanie dla dobra przyrody nieożywionej i ożywionej Górnego Śląska poprzez gromadzenie o niej wiedzy oraz działalność naukową, ochronną i edukacyjną, aby zachować tożsamość regionu oraz rolę i znaczenie jego wartości przyrodniczych (§ 6 Statutu Centrum).

Brak komentarzy: